Освітлення робочих приміщень та місць

12 березня 2021

Нестача або неправильний розподіл світла знижує продуктивність праці, викликає втому очей, провокує захворювання зору, підвищує рівень травматизму. Щоб створити сприятливі умови для персоналу, необхідно дотримуватися вимог до освітлення приміщень та робочих місць.

На робочих об'єктах будь-якого призначення використовуються три види освітлення:

  • Природне;
  • Штучне (електричне);
  • Комбіноване (комбінація сонячного й електричного світла).

Сонячне світло перевершує штучне за всіма параметрами - його спектр, індекс передачі кольору, колірна температура та інші характеристики оптимальні для зору людини. Крім того, наявність природного світла економить електрику, що важливо для господарської діяльності. Залежно від розташування світлових прорізів в стінах або стелі природне освітлення буває бічним, верхнім і комбінованим. На інтенсивність освітлення впливає сезон, час доби, хмарність тощо. На частку природного світлового потоку впливає також розмір вікон, чистота скла, зовнішні перешкоди (сусідні будівлі, дерева), обробка поверхонь приміщення.

Окремо слід згадати, що природне освітлення – це не тільки традиція та спосіб економії енергоресурсів. Людський організм влаштований таким чином, що на фізіологічному рівні потребує сонячного світла при тривалій зайнятості. Без нього людина швидше втомлюється, швидкість її реакції падає, воно схильна невірно оцінювати плин часу та некоректно реагувати на поточні завдання.

Для тих видів робіт, які передбачають тривале перебування в зонах, куди проникає мало світла (цокольні поверхи, бункери, шахти, склади, виробничі цехи з відповідними вимогами та ін.), необхідно забезпечувати зону відпочинку з сонячним світлом або потужними LED-панелями, що якісно його імітують. На відміну від режимних вимог підприємств та офісів, природні потреби організму ігнорувати нерозумно, оскільки це занадто помітно позначається на самопочутті та працездатності персоналу.

Але у будь-якому випадку тільки природне освітлення робочих місць не можливо – адже графіки допускають роботу вранці, ввечері, часто вночі, тим самим виникає потреба в застосуванні штучного освітлення.

Рівномірне загальне освітлення актуально для ділянок без постійної присутності персоналу. Основні вимоги: рівномірне розташування світильників, велика висота установки для мінімізації сліпучого ефекту, наявність антиблікових елементів, часткове падіння світла на стельову поверхню і верхні зони стін.

Локалізоване загальне освітлення підвищує інтенсивність світла, позаяк лампи наближені до робочих місць. Ці освітлювальні системи актуальні там, де потрібні роботи середньої й малої точності. Вимоги до штучного освітлення робочого місця включають відсутність відблисків. Розв'язувати задачу допомагають світильники з рефлекторами, що відбивають світло в потрібному напрямку.

Комбіноване освітлення охоплює загальні та місцеві світильники, які підсилюють освітленість робочої зони. Додатково локальне підсвічування обов'язкове при роботах від найвищої до високої точності.

Норми освітлення залежать від параметрів, які передбачено роботою. Відстань від очей до предмета праці повинна бути визначена в кожному окремому випадку. Що менше відношення діаметра деталі до відстані від очей, то інтенсивнішим повинно бути освітлення. При цьому необхідно ураховувати й здатність поверхні відбивати світло. Спектр джерел світла повинен максимально наближатися до спектра сонячного випромінювання. Важливо також захистити очі робітники від сліпучого світла. Усі системи освітлення повинні забезпечувати правильне сприйняття відтінків світла, аби в робочих приміщеннях було рівномірне освітлення. Тому слід подбати про загальне та місцеве освітлення.

Практично всі професії, пов'язані з кропіткою обробкою дрібних деталей, вимагають відразу двох видів місцевого освітлення: спрямованого та розсіяного. Це зумовлено тим, що при роботі навіть над одним об'єктом людині неминуче доводиться використовувати й інші, що знаходяться поруч. Так працюють ювеліри, фахівці зі збирання електроніки, комп'ютерної та побутової техніки, співробітники хімічних лабораторій, медичні фахівці, які розробляють тривимірні моделі частин людського тіла та експерти з інших вузьких областей. Найчастіше поруч з ними розташовуються настільні лампи на струбцинах або на прищіпках, які легко адаптувати для проведення різних маніпуляцій.

Співробітникам звичайних офісів часто настільки яскраве та спрямоване освітлення не потрібне, однак навіть загальне розсіяне світло зобов'язане бути достатнім для зручної взаємодії з оргтехнікою, роботи за комп'ютером та вивчення паперів. Оскільки переважне число типових задач в наш час реалізується на комп'ютері, основною вимогою до джерела світла є його матовість, відсутність відблисків на екрані. Для цього використовуються прилади, напрямок променів яких організовано вертикально вниз, конусом, що злегка розходиться. При професійному підході застосовуються світлодіодні панелі для офісів, а в інших випадках – підвісні стельові світильники довгастої форми.

Говорячи про повноцінне верхнє освітлення необхідно розуміти, що його потребує абсолютно будь-яка діяльність. Питання лише в тому, наскільки акцентованим воно повинно бути. Найчастіше для офісів нема потреби купувати світлотехнічні вироби з різноманітними декоративними елементами. Навпаки, тут підійдуть спокійні забарвлення та стриманий дизайн у поєднанні із високою функціональністю. Наприклад, поряд з LED-панелями цілком можуть використовуватися стельові світильники з плафоном, що обертається, або навіть споти, якщо є необхідність зонувати приміщення та посилити освітлення за конкретним столом.

І звісно ж, освітлювальні пристрої мають забезпечувати гігієнічні вимоги:

  • освітлення, якого було б достатньо для виконання певної роботи без напруження зору;
  • рівномірність освітлення, без тіней, у межах робочої поверхні;
  • захист очей від блиску;
  • виконання вимог безпеки (шляхом обладнання в окремих випадках аварійного освітлення).
Наприклад: прожектор
Дізнатися ціну
Ваше ім'я:*
Телефон:*
E-mail: *
Область:*
×
Логін
×
Повідомити, коли з'явиться
Ваше ім'я: *
E-mail: *
×
Замовити дзвінок
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемося з вами в найкоротші терміни

Запит відправлено. Ми обов'язково Вам зателефонуємо.

×

We have noticed that the priority of English is set for your browser, you can switch the site display language to English
Залишити українську мову, і не відображати більше це повідомлення